El İşi Hobi Örtü Modelleri

Bal Peteği Modeli Nedir – Örgü Bal Peteği Modeli Nasıl Yapılır?

Written by A_Simge

Her ne kadar yıllardan bu yana günümüze kadar gelmiş olmayı başarsa da örgü modelleri ve örgü sanatı da çeşitli değişimlere, gelişimlere uğradı. Türk geleneklerinde önemli bir yeri olan el örgüsünde klasik modeller kullanılmaya devam ederken bununla birlikte birçok yeni model de ortaya çıkmaya başladı. Bal peteği örgü modeli de bunlardan birisi. Siz de atkı, bere ve kazak gibi örgülerinizde bal peteği örgü modelini kullanarak değişik bir tarza imza atabilirsiniz.

Bal Peteği Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

İlk olarak kenar ilmeğinden sonraki 2 ilmek hafif sağa doğru çaprazlanır. Çaprazlanan bu ilmekler bunun ardından sol şişe alınarak düz örülür. Ardından bu 2 ilmeğin yanında kalan diğer 2 ilmek sol şişin yardımı ile birlikte sola çaprazlanır ve sol şişe alınarak düz örülür. Yapılan örgünün arka sıraları ise düz değil, ters örgü ile örülür.

Bundan sonraki adımlarda dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi; ikinci ve bundan sonraki tüm sıralarda ilk sırada sağa çaprazladığınız tüm ilmeklerin sola, sola çaprazladığınız tüm ilmekleri de sağa çaprazlamanızdır. Birkaç sıra geçtikten sonra petek modelinin oluşmaya başladığını siz de fark edeceksiniz.

About the author

A_Simge

Leave a Comment