El İşi Hobi

Evde Doğal Oyun Hamuru Yapımı

Written by A_Simge

Özellikle küçük yaştaki çocuklar oyun hamuruyla oynamayı oldukça sever. Piyasada satılan bazı oyun hamuru modelleri her ne kadar sağlığa zararlı olmadığını söylese de bu oyun hamurlarının çocuğunuzun ağzına atabileceği düşüncesiyle almanız gerekiyor. Yani aslında sağlığa zararsız olduğunu söyleyen markaların ürettiği oyun hamurları çocuğumuz tarafından yutulduğunda da zarar veriyor.

 

Evde Oyun Hamuru Yapımı

 

Siz de evinizde kendi imkanlarımızla çocuklarınıza rengarenk oyun hamurları yapabilirsiniz. Ev yapımı oyun hamuru yapmak için bir bardak ılık su, bir bardak un, bir tatlı kaşığı sıvı yağı gıda boyası 2 çay kaşığı nişasta ve bir miktar tuz gerekiyor. Malzemeleri bir araya topladıktan sonra sizde oyun hamuru yapımına geçebilirsiniz.

Oyun hamurunu yapmaya başlarken önce gıda boyası hariç diğer tüm malzemeleri bir kaba yerleştiriyoruz ve oluşan karışım pürüzsüz bir hale gelene kadar ocakta kaynatmaya devam ediyoruz. Kaynadıktan bir iki dakika sonra sürekli karıştırmayınız halinde karışım iyice karışacak mı kıvamını alacaktır. Ardından karışımı ocaktan alıp soğumasını bekleyerek elinizle yoğurup biraz daha karıştırabilirsiniz.

Oluşan karışımı yapmak istediğiniz renklere göre küçük parçalara ayırarak bu hamurların içine istediğiniz renkte gıda boyasını karıştırabilirsiniz. Renklendirme işlemi de tamamlandıktan sonra oyun hamurunuz artık hazır demektir.

About the author

A_Simge

Leave a Comment