Çeyizlik Örgü Modeller El İşi Hobi Örgü Giyim

Hasır Örgü Nedir? Hasır Örgü Nasıl Yapılır?

Written by A_Simge

Her geçen gün kullanılan örgü tekniklerine yenileri ekleniyor. Yeni örgü tekniklerinin yanı sıra klasik modeller de popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Örgüye yeni başlayan kadınlar ise önce klasik modellerden başlayarak örgüyü öğreniyor, ardından daha zor ve yeni modellere yöneliyor. Klasik örgü modellerinden birisi olan hasır örgü de kolay örgü modellerinden bir tanesi. Peki, hasır örgü nasıl yapılır?

 

Hasır Örgü Yapımı

 

Hasır örgü yapımına öncelikle örgünün ön yüzüne 1 ilmek düz örerek başlıyoruz. Ardından 1 ipliği önden şişe bir kez doluyoruz. İlk sırayı bu şekilde tamamladıktan sonra ikinci sıraya geçtiğimizde ördüğümüz ilmekleri daha örmeden sağ şişe alıyoruz ve üste attığımız iplikleri serbest bırakıyoruz. İplik sağ şişin başında kaldıktan sonra bu sırayı da tamamlıyoruz.

Sonraki sırada 6 ilmeği 3+3 olacak şekilde örmeden çaprazlıyoruz ve sağ şişe alıyoruz. Ardından tüm ilmekleri sıra sonuna kadar çaprazlıyoruz. Çaprazlama işlemi bittikten sonra ipliğin en başta beklettiğimiz noktaya gelmiş olması gerekiyor. Ardından örgünün arka yüzündeki tüm ilmekleri ters örerek çaprazları açıyoruz. 1, 2 ve 3. sıraları tekrar yapıyoruz. Sağa çaprazlama işlemine geldiğimizde ilk 6 ilmek ve sol 3 ilmeği, ikinci 6 ilmek ve sağ 3 ilmeği sağa çaprazlıyoruz. Örgünün arka yüzündeki tim ilmekleri ters örerek çaprazları açıyoruz.

About the author

A_Simge

Leave a Comment