El İşi Hobi Genel

İşkembe Örgü Tekniği Nasıl Yapılır

Written by A_Simge

El işi örgü modellerinin yüzyıllar boyunca kullanılması her geçen gün yeni örgü tekniklerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Genellikle el örgüsü hırka, süveter, şal ve atkı modellerinde kullanılan işkembe örgü tekniği de son zamanlarda yaygınlaşmaya başladı. Peki, işkembe örgü tekniği nasıl yapılır?

İşkembe örgü tekniği için öncelikle birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Örgü boyunca, iplik yönü her zaman bize doğru olmalı. İşkembe örgü tekniğinde yanlara atacağınız 1’er ilmek, kenar ilmeği olacak ve örneğe dahil edilmeyecek. Başlangıçta kenar ilmeğini alıp 1 ilmek örüyoruz, ardından 1 ilmek örmeden alıyoruz ve ipliği kendimize doğru şişe doluyoruz. Ardından kenar ilmeğini alıp 1 örüyoruz ve şişe doladığımız ilmeği örmeden sağ şişe alıyoruz. Sağ şişe aldıktan sonra 1 ilmek alıp tekrar şişe doladığımız ilmeği sağ şişe alıyoruz. Üzerine dolama yapılan ilmekleri ise bir arada örüyoruz.

Çift ilmekleri birlikte aldığımız esnada tek ilmekleri örmeden alıyoruz ve ipliği kendimize doğru doluyoruz. Bu şekilde örgüye istediğiniz uzunluğa gelene kadar devam etmeniz gerekiyor. Birkaç sıra ödrükten sonra sonucun ortaya çıkmaya başladığını görebilirsiniz.

About the author

A_Simge

Leave a Comment