El İşi Hobi

Tığ İşi Paspas Yapımı

Written by A_Simge

Evinde başka hiç bir yerde görülemeyecek ürünleri ve aksesuarları kullanmayı seven bayanlar genellikle ev dekorasyonunda el örgüsü malzemeleri kullanıyor. El örgüsü ürünler tamamen kendi emeğiniz olduğu için bir başka bir kişide rastlamanız da mümkün olmuyor. Çeyiz sandıklarının vazgeçilmezi el örgüsü ürünler günümüze kadar gelmeyi başarırken aynı zamanda onlarca farklı yeni çeşitli kazanıyor. Tığ işi paspas modelleri de bunlardan bir tanesi sizde evinizde yapacağınız birkaç farklı tığ işi paspas çeşitleri ile evinizin çok daha şık bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

Tığ işi paspas nasıl yapılır?

Tığ işi paspas yapmak için öncelikle 4 numara şiş ve kalın yün ip almanız gerekiyor. Yaptığınız örgünün çeşidine göre ve ilmeklerin sıkıldığında göre kullandığınız ipin kalınlığına ve miktarını değiştirebilirsiniz. Ancak ortalama olarak 10 ile 12 arasında yün gidecektir.

Yapımı başlarken önce 8 adet zincir çekerek birleştiriyoruz ve ardından 24 adet ikili trabzan yapıyoruz. Arrdından yaptığımız bu trabzanların üzerine iki kat daha trabzon ekleyerek biraz daha arttırıyoruz. Bunu da yaptıktan sonra  3 zincir çekip 2 trabzona atlayıp ardından bir yeni trabzon daha yapıyoruz. Bunun üzerine de 3 adet zincir çekip ardından 4 trabzan ekliyoruz. Alt sıraya geçtikten sonra trabzanların üstüne 4 trabzan daha ekliyoruz ve aralara yine zincir çekiyoruz bu işlemi birkaç kez daha tekrarladıktan sonra tığ işi paspasınız artık hazır.

About the author

A_Simge

Leave a Comment